Budowa domu jest przedsięwzięciem, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. Trzeba zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia, a także zabezpieczyć wystarczające środki finansowe na przeprowadzenie inwestycji. Już na etapie projektowania budynku warto pomyśleć o elementach, które wpłyną na jego bezpieczeństwo i funkcjonalność. Mowa tutaj między innymi o stolarce okiennej czy wysokiej jakości bramie garażowej. Od czego zacząć budowę domu w 2022 roku? Podpowiadamy.
Pierwszy etap — stan surowy otwarty
Kiedy zgromadzimy już wszystkie potrzebne dokumenty, zgody i pozwolenia, a także posiądziemy projekt budowlany, możemy przystąpić do pierwszego etapu budowy, w którym następuje ogrodzenie działki i wytyczenie i wyrównanie powierzchni pod budynek. Na tak przygotowanym terenie można rozpocząć tworzenie fundamentów oraz piwnicy. Następnie wykonuje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, posadzki oraz inne elementy konstrukcyjne, takie jak wewnętrzne schody czy stropy. Aby doprowadzić dom do stanu surowego otwartego, należy wykonać również więźbę dachową i pokrycie dachu z kominem, a także orynnowanie.
Etap drugi — stan surowy zamknięty: wybór bramy garażowej, drzwi i okien
Kolejnym etapem budowy domu jest doprowadzenie go do tzw. stanu surowego zamkniętego. Prace, które wówczas należy wykonać to wylanie posadzki, a także stworzenie wszelkich instalacji sanitarnych, elektrycznych i gazowych. W tym momencie niezbędny jest również montaż okien, drzwi wejściowych, a także bramy garażowej. Wybór tych elementów nie powinien być jednak kwestią przypadku, ponieważ będzie miał duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo domowników, ale także temperaturę w budynku. Z tego powodu warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.
Chociaż wydawałoby się, że wybór bramy garażowej nie jest trudny, to należy wiedzieć, że musi być ona dopasowana do przestrzeni w garażu, a także terenu przed nim. Nie wszystkie modele można zamontować w przypadku krótkich lub nierównych podjazdów. Z tego powodu zanim zaczniemy przeglądać katalogi producentów, biorąc pod uwagę jedynie kwestie estetyczne, warto dokładniej zapoznać się z parametrami technicznymi i sposobem montażu poszczególnych rodzajów skrzydeł.
Obecnie producenci oferują różne bramy garażowe. Wśród najpopularniejszych można wymienić modele uchylne. Wymagają one wygospodarowania pewnej przestrzeni przed budynkiem, ponieważ podczas otwierania ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. Z tego względu nie sprawdzą się na posesjach z krótkim podjazdem.
Alternatywą dla właścicieli niewielkich terenów mogą być bramy segmentowe, które występują w wersji górnej oraz bocznej, a także rolowane. W przypadku tych ostatnich mamy do czynienia z takim samym mechanizmem jaki występuje w roletach okiennych, dlatego też mogą być one zastosowane niemal w każdym budynku. Najczęściej dostępne są w zestawie z napędem elektrycznym. Do standardowych i popularnych rozwiązań należą bramy garażowe skrzydłowe. Takie modele nie sprawdzą się jednak w przypadku stromych lub nierównych podjazdów.
Wybierając bramę garażową, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej bezpieczeństwo i termoizolacyjność. Zwłaszcza ten drugi aspekt może w późniejszym czasie determinować wysokość płaconych przez nas rachunków za ogrzewanie. Aby zainwestować w ciepłą bramę, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który nie może przekroczyć 1,3W/m2*K.
Etap trzeci — prace wykończeniowe
Ostatnim etapem budowy domu są prace wykończeniowe. W tym momencie należy zamontować urządzenia grzewcze, docieplić strych i wykonać parapety wewnętrzne. Możemy teraz potrzebować pomocy fachowców takich jak elektryk, malarz, glazurnik czy stolarz. Instalację gniazdek elektrycznych, a także położenie płytek i paneli warto powierzyć specjalistom. Szpachlowanie i malowanie ścian, a także montaż drzwi wewnętrznych i innych niezbędnych elementów to czynności, które można wykonać samodzielnie. Kiedy wszystkie prace zostaną skończone, należy sprawdzić, czy zostały one przeprowadzone poprawnie.