Chcąc posiadać idealną cerę, często skupiamy się na pełnej blasku oraz gładkiej skórze. Niestety nierzadko na drodze do wymienionego celu, pojawić się mogą pewne przeciwności pod postacią zaskórników. Taki kłopot, dotyczy zwykle osób mających skórę mieszaną albo tłustą. Jak zatem cieszyć się jej przepięknym wyglądem i pozbyć się wągrów? Poniżej, zostaną przedstawione skuteczne metody toczenia z nimi walki.

Wągry – w jaki sposób dochodzi do ich powstania?

Zaskórniki, stanowią rezultat zaczopowania porów na skórze. Gruczoły łojowe w skórze, produkują na co dzień sebum, czyli skórny łój. Wytwarza on na powierzchni naskórka ochronną warstwę, która ma za zadanie ochronić przed szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami, takimi jak chociażby niska temperatura, czy też wiatr. Sebum, jest zatem bardzo potrzebne. Czasami jednakże zdarzyć się może, iż pojawia się jego nadprodukcja – wpływają na to zaburzenia hormonalne, jak i genetyczne uwarunkowania. Jeżeli sebum, będzie nazbyt dużo i nie jest ono skutecznie usuwane, może dochodzić do zatykania porów, które blokowane są ponadto przez komórki martwego już naskórka. W środku zatkanych porów, zalega ciągle sebum i w ten sposób dochodzi do powstania nieestetycznych grudek nazywanych zaskórnikami albo wągrami. Do powierzchni skóry zaczyna docierać powietrze, w związku z czym sebum ciemnieje i uwidaczniają się ciemne kropki.

Jak można się pozbyć zaskórników?

Nie ma niestety jednej skutecznej metody, żeby pozbyć się zaskórników. Gładka oraz dobrze oczyszczona skóra, jest rezultatem systematycznej pielęgnacji za pomocą właściwie wybranych kosmetyków.

Domowe metody na pozbycie się wągrów

Najłatwiejszą metodą na pozbycie się wągrów w domowym zaciszu, będzie niedopuszczenie do ich powstawania. W takim celu trzeba właściwie pielęgnować swoją skórę, tym bardziej tę na twarzy. Przede wszystkim, konieczne jest unikanie specyfików wysuszających oraz podrażniających naskórek, czyli tych, które mają w swoim składzie alkohol oraz mentol. Ponadto, nie jest zalecane używanie celem wymycia twarzy mydła, gdyż przyczynia się ono do złuszczania naskórka, co w połączeniu z nadmiernie wydzielanym sebum, stanowi prostą drogę do zapychania się porów i tym samym powstawania omawianych wągrów.

Nie powinniśmy także bez odpowiedniej potrzeby, stosować do pielęgnacji twarzy tłustych, gęstych kremów. Trzeba podchodzić nawet ostrożnie do nawilżających kremów – trzeba je stosować z umiarem. Jeśli poszukujemy kremu do tłustej cery, powinniśmy wypróbować:

  • hydrolat wykonany z aloesu, który nawilża, jak również prowadzi do zmniejszenia się aktywności łojowych gruczołów, co zapobiega bezpośrednio powstawaniu zaskórników,
  • krem na dzień do cery mieszanej i tłustej, który jest wręcz idealny do skóry wykazującej skłonności do powstawania na niej podrażnień. Reguluje wydzielanie naturalnego sebum i matuje,
  • naturalny krem z lukrecją oraz morwą.

 

(Visited 37 times, 1 visits today)

Leave A Comment