Okapy kuchenne są niezbędne w każdej kuchni. Umieszczamy je nad kuchenką, tak aby pochłaniały parę wodną i zapachy podczas gotowania. Okazuje się, że producenci oferują wiele ciekawych propozycji. Do wyboru mamy różnorodne modele okapów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli cenimy minimalizm we wnętrzach, warto postawić na ukrycie okapu kuchennego. Nie zawsze wiemy, jakie rozwiązanie doskonale się sprawdzi w naszej kuchni. Jak ukryć okap kuchenny? Jaka opcja spełni nasze oczekiwania? O czym warto wiedzieć?

Nowoczesny okap kuchenny

W nowoczesnych wnętrzach zależy nam na tym, aby zachować komfort i minimalizm. W tym wypadku sprawdzają się okapy ukryte, które pozwalają zaoszczędzić miejsce. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy nasz kuchnia jest nieustawna i mała. Okap ukryty pasuje idealnie do kuchni minimalistycznej, gdzie głównym założeniem jest niewielka ilość elementów wyposażenia.

Bardzo ciekawym wyborem jest okap schowany w szafce. Jeżeli mamy ciągłą linię zabudowy kuchennej wraz z górnymi szafkami, warto to wykorzystać. Okap montujemy w szafce nad płytą kuchenną, dzięki czemu widoczna jest tylko dolna część. Panel zazwyczaj tworzony jest ze stali lub szkła hartowanego, dlatego okapy podszafkowe sprawdzają się w klasycznych lub nowoczesnych kuchniach. Pamiętajmy o tym, że komponują się z drewnem i płytą MDF.

Okap podszafkowy

Jednym z typów okapu podszafkowego jest model z wysuwanym dodatkowym panele. Element ten może nam jednak przeszkadzać w użytkowaniu kuchenki. Jednakże okapy podszafkowe są najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Można je dokupić do istniejącej zabudowy kuchennej, bez konieczności modernizacji umeblowania. Jakie zalety ma okap podszafkowy? Najważniejsze z nich to:

  • Dodatkowe miejsce do przechowywania w szafce obok okapu
  • Design pasujący do aranżacji kuchni
  • Oszczędność miejsca
  • Różnorodne rozmiary
  • Wariant otwarty lub zamknięty do wyboru
  • Atrakcyjna cena

Wszystko to sprawia, że w minimalistycznej kuchni często stosujemy okapy tego rodzaju.

Okap w blacie

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Kolejną propozycją jest okap blatowy, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Działanie opiera się na tym, że w momencie użytkowania, wąski panel wysuwa się pionowo z blatu. Jeśli nie korzystamy z okapu, jest on całkowicie niewidoczny. Odznacza się minimalizmem i skutecznym pochłanianiem oparów. Postawić warto na modele wykonane z czarnego szkła lub ze stali. Co ciekawe, okap w blacie jest dobrym wyborem także w wyspach kuchennych. Montaż powinniśmy zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Konieczne jest miejsce do umieszczenia mechanizmy pod blatem – trzeba wyciąć otwór w blacie.

Najważniejsze atuty okapu blatowego to kompaktowe rozmiary, funkcjonalność, oszczędność miejsca, ciekawy design, różne rozmiary, spora moc absorpcji i mocny silnik.

Okap zintegrowany z płytą grzewczą

W minimalistycznym wnętrzu zastosować można okap zintegrowany z płytą grzewczą. To funkcjonalność, wygoda i ogromny komfort dla domowników. Widoczna jest tylko górna część okapu, umieszczona na płycie. Uruchomienie odbywa się wraz z uruchomieniem płyty. Lubisz minimalizm w kuchni? Sprawdź jak ukryć okap kuchenny? Istnieje wiele możliwości, które zastosujemy w swojej kuchni.

Jak widać, okap występuje w wielu wariantach do wyboru. Miłośnicy minimalizmu mogą postawić na okap zintegrowany z płytą, okap blatowy, czy też podszafkowy. Każda z tych propozycji pozwala zachować ład i spójność w pomieszczeniu. Solidny okap przez długi czas działa bez zarzutu.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Leave A Comment