Dezodoranty i antyperspiranty nie są wcale takimi samymi środkami pod kątem swojego działania. Oto różnice, o których zdecydowanie powinieneś pamiętać!

Dezodorant i antyperspirant – dlaczego nie wolno używać tych słów zamiennie?

Walka z potem wcale nie jest równym pojedynkiem, choć oczywiście zależy to od konkretnego przypadku. Niektórzy nawet pomimo regularnej ilości potu muszą zmagać się z nieprzyjemnym zapachem, który zmniejsza komfort oraz pewność siebie. Inni zaś mają do czynienia z nadmierną potliwością, która jest w stanie sprawiać naprawdę sporo kłopotów na co dzień. Oczywiście charakterystyczne plamy pod pachami na ubraniach wcale nie muszą oznaczać niewystarczającej higieny naszego ciała, o czym zdecydowanie powinniśmy pamiętać. Wcale jednak nie oznacza to, że nie mamy żadnych dobrych opcji, by z tym walczyć.

Najczęściej będziemy w stanie natrafić w tym przypadku na antyperspiranty oraz dezodoranty. Zdarza się, że tych nazw używamy zamiennie, lecz jest to dość spory błąd. Okazuje się bowiem, że oba te środki pełnią trochę inne zadania i pomagają w innych strefach. Warto więc ustalić, gdzie leży różnica i jak działa dezodorant a antyperspirant.

Najistotniejsze różnice pomiędzy dezodorantami i antyperspirantami

Oczywiście pierwsze odmienności pojawiają się w samym składzie. Dezodorant najczęściej składa się z alkoholu, środków zapachowych, a także substancji antybakteryjnych. Antyperspirant zaś dodatkowo posiada alkaliczne sole glinu. Tym samym przechodzimy również rzecz jasna do różnicy w działaniu – dezodoranty skupiają się na niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu, zaś antyperspiranty dodatkowo potrafią zwężać pory skóry, tym samym zmniejszać intensywność wydzielania się potu. To bardzo ważne informacja dla osób, które zmagają się z nadmierną potliwością.

Kolejną istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest długość działania. Dezodoranty generują intensywny, przyjemny zapach od razu po aplikacji, lecz nie są w stanie działać tak przez długi czas. Antyperspiranty zaś ze względu na swoją specyfikę są w stanie bez większego trudu skutecznie działać aż do momentu, gdy nie zostaną zmyte, a więc nawet przez cały dzień!

Kiedy stawiać na dezodoranty, a kiedy na antyperspiranty?

Wiedząc już całkiem sporo na temat dezodorantów i antyperspirantów, możemy bez trudu dobrać do siebie idealny środek. Jeżeli naszym priorytetem jest wyłącznie walka z nieprzyjemnym zapachem, dezodorant wystarczy nam w zupełności. Antyperspiranty zaś będą świetne, jeżeli chcemy zminimalizować wydzielanie się potu.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave A Comment